REDAKCJA: 00-463 Warszawa,
ul. Podchorążych 38,
tel. 022 523-33-06, fax 022 523-33-05,
e-mail: pp@kgpsp.gov.pl
Wyszukiwanie

Strona główna


Starsza wersja


Redakcja


Zostań autorem


Zawartość PP

Bieżący numer

Następny
numer

Pełne wersje
artykułów

Pełne wersje
numerów archiwalnych


Spis roczny

Archiwum

Prenumerata

Zasady prenumeraty PP

Reklama

Na łamach PP

Na stronach WWW PP

Poradniki
i prezentacje


Do pobrania


Historia


Galeria


LinkiARCHIWUM / PP 6/09

W nr 6/2009 polecamy:

foto
6
2009

Spis treści:


Poprzednia stronaWystawowy zawrót głowy

foto foto

Od 17 do 19 czerwca Targi Kielce gościły dziesiątki krajowych i zagranicznych firm oraz tysiące zwiedzających VII Międzynarodową Wystawę Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2009, zorganizowaną przy współudziale Komendy Głównej PSP oraz Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez Fundację Edukacja i Technika Ratownictwa. (brom)

Cel: integracja z ratownictwem

foto

Naszym celem jest współpraca z administracją rządową w dziedzinie zarządzania kryzysowego oraz z krajowym systemem ratownictwa. Praktyka pokazuje, że organizacje społeczne znakomicie uzupełniają służby państwowe. Podczas katastrofy wszystkie siły zostaną zagospodarowane, będą potrzebne ręce do pracy - mówi Boris Poleganow, który nadzoruje ratownictwo w Polskim Czerwonym Krzyżu. Rozmawiała Anna Łańduch

Tragedia w Kamieniu Pomorskim

foto foto foto foto

Rozpoczęły się oczekiwane święta Wielkiej Nocy, kojarzone z odrodzeniem życia, spotkaniami rodzinnymi i odpoczynkiem. Nic nie zapowiadało wielkiej tragedii, która wydarzyła się w nocy 13 kwietnia 2009 r. Wiele rodzin mieszkających w budynku socjalnym w Kamieniu Pomorskim nie doczekało drugiego świątecznego dnia - pięknego i słonecznego. Obszerny raport z tragicznego zdarzenia Tadeusza Jopka.

Bomba z opóźnionym zapłonem

foto

Pożar, który został zgłoszony do PSK o godzinie 0.32, musiał powstać przynajmniej 20 minut wcześniej. Mało bowiem prawdopodobne, by po czterech minutach od zgłoszenia, gdy na miejsce przybyły pierwsze zastępy PSP, budynek znajdował się w tak zaawansowanym stadium pożaru. Nie było już wtedy mowy o jakiejkolwiek ewakuacji klatkami schodowymi, zwłaszcza ludzi mieszkających na drugim piętrze - mówi nadbryg. Janusz Skulich, zastępca komendanta głównego PSP, szef zespołu ds. analizy przebiegu działań ratowniczych w Kamieniu Pomorskim. Rozmawiał Bogdan Romanowski.

Niższa kategoria - większe zagrożenie

foto

W budynku socjalnym w Kamieniu Pomorskim 13 kwietnia tego roku powstał tragiczny w skutkach pożar. Zginęły w nim 23 osoby. Na wiele postawionych w tej sprawie pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi. Nie wiemy, co dokładnie było przyczyną pożaru. Stwierdzono jednak pewne nieprawidłowości, które niewątpliwie miały wpływ na jego rozprzestrzenianie się i warunki ewakuacji - piszą Paweł Janik i Dariusz Dziwulski.

Kocioł medialny

foto

Jeden z dziennikarzy będący na miejscu pożaru i relacjonujący jego skutki na pytanie, dlaczego mimo bezpośredniego dostępu do wiarygodnych informacji przedstawia je nierzetelnie, odpowiedział wprost: "Mam 24 lata, to temat mojego życia, już drugi taki mi się nie zdarzy, dlatego tak muszę…". Tę wypowiedź najlepiej pozostawić bez komentarza. O medialnym aspekcie tragedii w Kamieniu Pomorskim pisze Paweł Frątczak.

Odpowiedzialność

foto

Pożar w Kamieniu Pomorskim przypomniał prostą prawdę - obiekty wykonane w całości z materiałów palnych mogą bardzo szybko spłonąć. Druga znana od dawna prawda jest taka, że każda przeszkoda na drodze ewakuacyjnej, nawet najmniejsza, w warunkach pożaru staje się przeszkodą nie do pokonania. I trzecia - materiał palny znajdujący się na drodze ewakuacyjnej zmienia ją w drogę dla pożaru, nie dla ludzi. Pawła Rochali wykład o tym, co każdy z nas może zrobić dla bezpieczeństwa.

Zły sen na jawie

Zdarzenia traumatyczne, takie jak pożar w Kamieniu Pomorskim, są nagłe i niespodziewane. Nie da się ich przewidzieć i nie można się do nich specjalnie przygotować. Codzienna zmiana służby, rutynowe zadania i… nagle strażacy znajdują się w ekstremalnej sytuacji, wymagającej od nich szybkich decyzji i działań, narażającej ich na utratę zdrowia, a nawet życia. Materiał Moniki Marcinkiewicz i Joanny Pluczyńskiej.

Pułapka pod wiaduktem

foto foto foto

Kiedy decyzją starosty świdnickiego przeprowadzono szeroko zakrojone ćwiczenia Amoniak 2007, niektórzy sceptycy sugerowali, że skala tego przedsięwzięcia jest nieco na wyrost. Mówili co prawda, że w praktyce oczywiście dochodzi do rozmaitych zdarzeń, i że trzeba być na nie przygotowanym, ale żeby zaraz stawiać cały powiat na nogi, angażować wszystkie służby, a nawet ściągać pogotowie lotnicze - to już lekka przesada. Czas pokazał, że nie - pisze Lech Lewandowski.

Walka z czasem, żwirem i ciężarem

foto foto foto foto

Ciężarowa Scania i samochód dostawczy marki Volkswagen Transporter T4 zderzyły się 31 marca o 4.32 w miejscowości Ćmińsk Wykień (powiat kielecki) na drodze krajowej nr 74 Kielce - Łódź. Zdarzenie mroziło krew w żyłach, ale jednoczenie mobilizowało do podejmowania szybkich decyzji i działań. Relacja Wojciecha Wąsika.

Polska oddała przewodnictwo

foto foto foto foto foto

W Szczecinie odbyło się spotkanie dyrektorów generalnych ochrony ludności państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Przez rok, od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r., przewodniczyła jej Polska. Teraz zadanie to spoczęło na Republice Węgier. (brom)III warsztaty z zakresu ustalania przyczyn pożarów

Biegły na tropie śladów w kopalni

foto foto foto foto foto foto

III warsztaty z zakresu ustalania przyczyn pożarów dla biegłych sądowych z zakresu pożarnictwa nie odbyły się, wzorem dwóch poprzednich edycji, w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu, lecz w dolnośląskich Polkowicach. Ich tematem było zagrożenie pożarowe oraz przyczyny pożarów w podziemnych zakładach górniczych. Za przykład posłużyły Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach, będące częścią koncernu KGHM Polska Miedź SA. Materiał Tomasza Sawickiego.

Od zabawy do pożaru

U wielu dzieci i nastolatków pojawiają się okresy fascynacji ogniem, przejawiającej się m.in. zabawami zapalniczką, zapałkami lub sztucznymi ogniami. Takie zainteresowanie jest czymś naturalnym, wpisanym w proces poznawania przez dzieci otaczającego ich świata. Warto jednak zaznaczyć, że czasami nabiera ono cech patologii, która wymaga interwencji lekarskiej - pisze Tomasz Sawicki

Słowackie FIRECO

foto foto foto foto foto foto foto foto

Na terenach wystawowych TMM a.s. w Trenčinie (Słowacja) w dniach 14-16 maja 2009 r. już po raz dziewiąty odbyła się Międzynarodowa Wystawa Techniki Strażackiej, Ratowniczej i Zabezpieczeniowej. Jest ona organizowana co dwa lata - na przemian z targami PYROS w Brnie (Czechy). I choć w tym roku zaprezentowano mniej sprzętu niż dwa lata temu, wystawę można zaliczyć do udanych. Relacja Marka Pisarka.

Technologią w zagrożenia

foto

Zmiany klimatyczne, nasilanie się gwałtownych zjawisk pogodowych, globalizacja, rozwój międzynarodowego terroryzmu, rosnące uzależnienie od techniki w życiu codziennym - to wszystko sprawia, że sytuacje kryzysowe zdarzają się coraz częściej i dotykają dużej liczby ludzi. Aby sprostać narastającym wyzwaniom, często sięga się po rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach - piszą Jacek Świetnicki i Zbigniew Sural.

Doceniony trud

foto

W rankingu szkół wyższych ogłoszonym w tym roku przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy" Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie uhonorowana została zaszczytnym wyróżnieniem MISJA 2009. (M. Chmiel)

Oficerskie szlify

foto foto foto foto

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się 30 maja promocja oficerska absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz strażaków z jednostek organizacyjnych PSP. (brom)

Mocniejsi niż stal

foto foto foto foto foto foto foto

Strażacy z całego kraju i zagranicy w malowniczej scenerii zabytkowej toruńskiej starówki, dopingowani przez mieszkańców grodu Kopernika i licznych turystów, walczyli o tytuł Najtwardszego Strażaka w rozgrywanych po raz pierwszy w Polsce zawodach TFA-POLAND (Toughest Firefighter Alive). Był to ostatni akcent uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Toruniu - pisze Janusz Woźniak

Stałe pozycje

Stałe pozycje: Kalejdoskop, Poglądy i opinie, Prawo w służbie, Przegląd wydarzeń, Straż na znaczkach, www.poz@rnictwo, Klub Maniaków Miniatur, Służba i wiara, Postscriptum, Krzyżówka ratownicza.Życzymy przyjemnej lektury!

Spis treści:[tytuł] [nr strony]

Nasza okładka:

Tragedia w Kamieniu Pomorskim, str. 10-23

fot. Daniel Kowaliński

Aktualności


Wystawowy zawrót głowy str. 5

Rozmowa miesiąca


Cel: integracja str. 8

Ratownictwo i ochrona ludności


Tragedia w Kamieniu Pomorskim str. 10

Bomba z opóźnionym zapłonem str. 14

Niższa kategoria - większe zagrożenie str. 15

Kocioł medialny str. 18

Odpowiedzialność str. 20

Zły sen na jawie str. 23

Pułapka pod wiaduktem str. 24

Walka z czasem, żwirem i ciężarem str. 26

Współpraca międzynarodowa


Polska oddała przewodnictwo str. 28Rozpoznawanie zagrożeń


III warsztaty z zakresu ustalania przyczyn pożarów
Biegły na tropie śladów w kopalni str. 30

Coroczny konkurs kalendarzowy rozstrzygnięty
Rozważny znaczy bezpieczny str. 33

Od zabawy do pożaru str. 34

Technika


Słowackie FIRECO str. 37

Technologią w zagrożenia str. 40

Szkolenie


Doceniony trud str. 42

Oficerskie szlify str. 43

Prawo w służbie


Decyzja administracyjna str. 44

Ryczałt z tytułu przeniesienia str. 46

Sport i rekreacja


Mocniejsi niż stal str. 48

Stałe pozycje


Kalejdoskop str. 4

Flesz PP str. 5

Poglądy i opinie str. 6

Przegląd wydarzeń str. 50, 51, 52, 53

www.poz@rnictwo str. 50

Klub Maniaków Miniatur str. 51

Służba i wiara str. 52

To warto przeczytać str. 52

Postscriptum str. 54

Krzyżówka ratownicza str. 55

Straż na znaczkach str. 55


Poprzednia strona Strona główna Początek strony


Rozmaitości

Św. Florian

Aktualizacje

- Następny numer:
PP 5/2012
(22.05.2012)


- "Narzędzie równowagi"
(12.05.2012)


- "Pomysł na EURO 2012"
(12.05.2012)


- "Monitoring pożarowy. Przepisy i wymagane dokumenty"
(12.05.2012)


- Nowy numer:
PP 4/2012
(12.05.2012)


- Następny numer:
PP 4/2012
(25.04.2012)


- Nowy numer:
PP 3/2012
(30.03.2012)


- "Ostatni rozjazd"
(30.03.2012)


- "Krótka historia nadgodzin"
(30.03.2012)


- Następny numer:
PP 3/2012
(27.03.2012)


Webmaster: Tomasz Lep | Copyright © 2006 "Przegląd Pożarniczy"